آخرین خبرها

اطلاعات پزشکی قانونی راهگشای بسیاری از مشکلات کشور است

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با تأکید بر لزوم توسعه فعالیت‌های مرکز تحقیقات پزشکی قانونی گفت: با توجه به نوع مراجعات و پرونده های ارجاعی به پزشکی قانونی اطلاعات بسیار ناب و منحصر به فرد در این سازمان وجود دارد که در حوزه های گوناگون از جمله آسیب‌های اجتماعی راهگشای بسیاری  از مشکلات کشور است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر احمد شجاعی صبح امروز در جلسه هیأت امنای مرکز تحقیقات پزشکی قانونی که با حضور اعضا در سالن جلسات حوزه ریاست سازمان برگزار شد؛ افزود: پزشکی قانونی با ارائه اطلاعات و آمارهای دقیق و مستند در بسیاری از زمینه ها به رفع مشکلات کمک کرده است که از آن جمله می توان به حوزه حوادث رانندگی اشاره کرد که توانستیم با ارائه آمارهای دقیق به پلیس و وزارت راه ، از وقوع بسیاری تصادفات پیشگیری کنیم بر همین اساس مرکز تحقیقات می تواند با انجام طرح‌های پژوهشی در موضوعات مختلف که اطلاعات ناب آن در پزشکی قانونی وجود دارد به رفع مشکلات در بخش‌های دیگر کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: پژوهش ‌و تحقیقات مرکز تحقیقات پزشکی قانونی عمدتا باید کاربردی و در جهت رفع مشلات سازمان باشد که در سال‌های اخیر شاهد کیفی و کاربردی تر شدن پروژه های تحقیقاتی این مرکز بوده ایم و امیدواریم این روند با جدیت بیشتری ادامه یابد.

رییس هیأت امنای مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با تأکید بر اینکه مرکز تحقیقات بودجه دولتی ندارد اظهار داشت: مرکز تحقیقات نه تنها بودجه دولتی ندارد بلکه سازمان پزشکی قانونی کشور نیز نمی تواند به آن کمک مالی کند بنابراین مرکز تحقیقات با انجام فعالیت های پژوهشی و برپایی دوره های آموزشی که بسیار هم مورد استقبال قرار گرفته موفق به کسب درآمد شده است.

وی تصویب ردیف اعتباری برای مرکز تحقیقات در مجلس شورای اسلامی را ضروری دانست و گفت: هر چند مرکز تحقیقات موفق به کسب درآمدهایی در طول سال‌های فعالیت خود شده است اما توسعه فعالیت‌های آن مستلزم اختصاص اعتبارات بیشتر است که امیدواریم در مجلس شورای اسلامی ردیفی مستقل برای مرکز تحقیقات پزشکی قانونی به تصویب برسد.

دکتر شجاعی با اشاره به لزوم ارتقای فعالیت های مرکز تحقیقات یادآور شد: مرکز تحقیقات باید سطح فعالیت های خود را ارتقا دهد زیرا عملکرد مناسب مرکز تحقیقات موجب انجام بهتر امور در سازمان خواهد شد و هر سازمانی که بهتر عمل کند قطعا یک مرکز تحقیقات در کنار آن مشغول فعالیت است.

طرح‌های پژوهشی مرکز تحقیقات در راستای اصلاح فرایندهای سازمان است

در ادامه دکتر محمود خدادوست رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با اشاره به عملکرد این مرکز و رویکرد جدید سازمان در حمایت از مرکز تحقیقات گفت: خوشبختانه از سال گذشته مشکل عقد قرارداد با سازمان پزشکی قانونی کشور برای انجام طرح‌های تحقیقاتی برطرف شد که همین موضوع موجب همکاری بسیاری از کارشناسان و متخصصان پزشکی قانونی با مرکز تحقیقات و انجام طرح‌های تحقیقاتی کاربردی شد.

وی افزود: در حال حاضر ۷۰ طرح پژوهشی به تصویب مرکز تحقیقات رسیده و در حال انجام است و امیدواریم این روند رو به رشد در سایه تعامل با سایر مرکز تحقیقاتی و علمی در سال جاری نیز ادامه یابد.

وی با اشاره به فعالیت های مرکز تحقیقات در حوزه آموزشی تصریح کرد: در حوزه آموزشی نیز علاوه بر برگزاری دوره های آموزشی درون سازمانی که در راستای ارتقای سطح دانش همکاران برگزار می شود در حوزه برون سازمانی نیز دوره هایی را ویژه پزشکان، مسئولان فنی بیمارستان‌ها، پرستاران و … برگزار کرده که هدف آن پیشگیری از موراد قصور پزشیک بوده و بسیار هم مورد استقبال قرار گرفته است.

دکتر خدادوست اظهار داشت: در حوزه اعتیاد و الکل که در حال حاضر یکی از معضلات جامعه است گفت: در این خصوص دوره های آموزشی برگزار و طرح‌های پژوهشی اجرا شده است که با توجه به بسترهای موجود در سازمان بسیار هم موفق بوده است.

رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در ادامه به اجرای طرح دادپزشک توسط مرکز تحقیقات اشاره کرد و افزود: در قالب این طرح که توسط مرکز تحقیقات با کمک سازمان و به به کارگیری متخصصان پزشکی قانونی خارج از وقت اداری انجام می شود تعیین علت فوت دقیق‌تر و به شکل قطعی انجام می شود ضمن آنکه از ارجاعات بی مورد به سالن‌های تشریح نیز جلوگیری می شود.

به گفته وی در حال حاضر دادپزشک در ۲۷ استان راه اندازی شده است که در کمترین زمان ممکن برای صدور گواهی فوت به محل اعزام می شود و در صورت عدم مشاهده موارد مشکوک  برای متوفی با تعیین علت فوت قطعی گواهی فوت را صادر می کند بنابراین هزینه های اضافی بر خانواده ها تحمیل نمی شود.

دکتر خدادوست اظهار داشت: با توجه به اینکه طرح دادپزشک توسط متخصصان پزشکی قانونی و افرادی که  در این زمینه کارشناس هستند انجام می شود اطلاعات حاصل از آن برای برنامه ریزی در حوزه سلامت کشور و مشخص شدن علل مرگ و میر بسیار مفید و قابل استناد خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به اهمیت آزمایشگاه ژنتیک قانونی در انجام فعالیت ها و طرح‌های پژوهشی افزود: با توجه به ظرفیت های موجود مرکز تحقیقات خواستار راه‌اندازی آزمایشگاه ژنتیک به طور مستقل است چرا که در بسیاری از طرح‌های پژوهشی به اطلاعات و فناوری‌های این آ‍زمایشگاه نیاز دارد ضمن انکه ظرفیت راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک در مرکز تحقیقات وجود دارد.

رییس مرکز تحقیقات در ادامه گزارشی از وضعیت مالی مرکز شامل هزینه ها، درآمدها و سرمایه گذاری‌ها ارائه کرد و خواستار رفع محدودیت‌ها و حمایت های بسشتر در این زمینه شد.

نظام موضوعات مشترک بین قوه قضاییه و پزشکی قانونی ایجاد شود

در ادامه جلسه حجت‌الاسلام امینی معاون منابع انسانی و رییس پژوهشگاه قوه قضاییه با اشاره به اینکه سازمان پزشکی قانونی کشور دستگاهی کارشناسی در کنار قوه قضاییه است پیشنهادکرد: مرکز تحقیقات پزشکی قانونی علاوه بر موضوعات تخصصی پزشکی پروژه هایی را نیز با موضوعات حقوقی که بیشتر مورد توجه قضات است و در بررسی پرونده های قضایی کاربرد دارد در دستور کار قرار دهد که در این زمینه می تواند از همکاری مرکز تحقیقات قوه قضاییه هم بهره‌مند شود.

وی ادامه داد: با طراحی یک نظام موضوعات مشترک بین پزشکی قانونی و قوه قضایی می توان پروژه هایی تحقیقاتی مشترکی را انجام داد به عنوان مثال بررسی موضوع طلاق، مرگ و میرها و … می تواند از جمله طرح های پژوهشی مشترک باشد.

به گفته رییس پژوهشگاه قوه قضاییه مرکز تحقیقات پزشکی قانونی و پژوهشگاه قوه قضاییه می توانند با پرداختن به موضوعات مشترک به رفع بسیاری از مشکلات کمک کنند و پژوهشگاه آماده هر گونه همکاری با مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در پرداختن به این موضوع و راه اندازی نظام موضوعات مشترک است.

مجلس از اختصاص ردیف اعتباری به مرکز تحقیقات حمایت می کند

در ادامه جلسه دکتر نوبخت رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تأکید بر حمایت از فعالیت های مرکز تحقیقات پزشکی قانونی گفت: حمایت بدون اختصاص ردیف اعتباری بی معنا است بنابراین اگر سازمان برنامه و بودجه ردیفی را به مرکز تحقیقات اختصاص دهد ما نیز در مجلس از آن حمایت خواهیم کرد.

مرکز تحقیقات نقش ملی خود را ایفا کند

در ادامه جلسه دکتر قانعی رییس انستیتو پاستور اظهار داشت: حجم اطلاعات و داده های موجود در پزشکی قانونی بسیار زیاد و منحصر به فرد است که می تواند به برنامه ریزی ‌ها در نظام سلامت کشور کمک کند بنابراین باید راهکاری اندیشیده شود که مرکز تحقیقات پزشکی قانونی نقش ملی خود را ایفا کرده و بازوی سازمان نظام پزشکی، قوه قضاییه و کمیسیون بهداشت مجلس باشد.

وی خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات پزشکی قانونی باید در جایگاهی بالاتر برای کمک به نظام سلامت کشور قرار گیرد.

برون داد طرح‌های پژوهشی ارزیابی شود

دکتر زالی رییس سازمان نظام پزشکی کشور نیز در این جلسه اظهار داشت: طرح‌های پژوهشی مرکز تحقیقات متناسب با نیازهای نظام سلامت کشور است و در این زمینه طرح‌های خوبی به تصویب رسیده است ضمن آنکه پیشنهاد می شود برون داد این طرح‌های پژوهشی نیز به طور مستمر مورد ارزیابی و کاربرد آن در عمل مشخص شود.

وی ادامه داد: دبیرخانه به طور مستمر می توان برون داد طرح‌های پژوهشی را ارزیابی، ممیزی و غربالگری کند تا بتوان ازنتایج آن در عمل استفاده کرد.

دکتر زالی وجود هیأت امنا را پشتوانه ای قوی برای مرکز تحقیقات پزشکی قانونی عنوان و اظهار امیدواری کرد: فعالیت های مرکز تحقیقات هر چه بیشتر و در جهت رفع نیازهای نظام سلامت توسعه یابد.

نقش طرح‌های پژوهشی در اصلاح فرایندهای تدوین شود

دکتر واعظ مهدوی معاون علمی سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در این جلسه با ارائه پیشنهادی مبنی بر تدوین مقالات بیشتر به زبان فارسی اظهار داشت: نتایج تحقیقات و طرح‌های پژوهشی مورد ارزیابی قرار گیرد و و تأثیر آن در اصلاح فرایندها مشخص شود.

۲ نظر

  1. با سلام و احترام
    اینجانب دکتر محسن طبسی عضو بنیاد ملی نخبگان نظر به اخذ نامه جذب در دستگاه های اجرایی تقاضامند ملاقات حضوری با رئیس پزشکی قانونی کشور و یا رئیس هسته گزینش پزشکی قانونی کشور جهت ارائه درخواست می باشم
    با احترام

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*