آخرین خبرها

ترکیبات داروهای گیاهی تقلبی گاهی کشنده است

ییس آزمایشگاه سم‌شناسی مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران با اشاره به آنالیز داروهای گیاهی لاغری در پزشکی قانونی گفت: ترکیبات این داروها به گونه ای است که گاه ممکن است صدمات جبران ناپذیر به فرد مصرف کننده وارد کرده و یا حتی موجب مرگ او شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر مریم اخگری در نشست خبری داروهای گیاهی لاغری که صبح امروز در سازمان پزشکی قانونی کشور برگزار شد،‌گفت: قوانین خاصی بر داروهای گیاهی مترتب است و کسی که این داروها را تولید می کند نباید ماده ای شیمیایی و غیر گیاهی بر آن اضافه کند.

وی تصریح کرد: داروهای تقلبی عمدتا چند خصوصیت دارند که در تمامی آن‌ها قابل مشاهده است نخست آنکه برچسب دارو با آنچه داخل آن است همخوانی ندارد، دوم  ماده موثره داخل داروها، یکسان نیست و مقدار ماده مصرف شده در یک کپسول با کپسول دیگر متفاوت است و سوم اینکه بسته بندی داروهای تقلبی استاندارد نیست و برچسب وزارت بهداشت ندارند بنابراین ما این داروها را به عنوان داروهای مجوز دار نمی شناسیم.

رییس آزمایشگاه سم‌شناسی مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران همچنین اظهار داشت: این داروها از نظر یکنواختی شکل دارو نیز در پزشکی قانونی بررسی شده اند که در نتیجه این بررسی ها مشخص شد این داروها حتی از نظر شکل ظاهر و رنگ نیز با هم همخوانی ندارند در حالیکه  قرص های تولید شده در کارخانه های مجاز یک رنگ و یک شکل هستند اما در داروهای دست ساز، یکنواختی و هم رنگی دیده نمی شود.

وی با اشاره به اینکه  داروهای گیاهی، مورد اعتماد مردم است و همین موضوع موجب سوءاستفاده سودجویان شده است گفت: در داروهای تقلبی که به صورت دست ساز تهیه و به عنوان داروی لاغری،‌ چاقی، ترک اعتیاد و …. ارائه می شود، انواع داروهای شیمیایی اضافه شده که خطرات زیادی در انتظار مصرف کنندگان آن هاست.

دکتر اخگری ادامه داد: در آزمایش‌های که روی داروهای ترک اعتیاد تقلبی گیاهی انجام داده‌ایم مشخص شد در ترکیبات آن‌ها از دیفونیکسلات، ترامادول، آنتی هیستامین، فیلوکستین و … استفاده می شود غافل از اینکه وقتی این داروها با هم مصرف  شوند، موجب افزایش دمای بدن و فشار خون و حتی مرگ افراد خواهد شد.

وی با بیان اینکه در تهیه داروها باید به برچسب های نصب شده روی آن توجه کنیم خاطرنشان کرد: داروهای گیاهی تقلبی توسط افرادی تهیه می شود که سواد دارویی و پزشکی ندارند و تنها افرادی سودجو هستند که می خواهند با تهیه این داروها به مقاصد خودشان برسند.

رییس آزمایشگاه سم‌شناسی پزشکی قانونی تهران افزود: دارو های گیاهی دست ساز دارای طیف گسترده ای بوده و به عنوان مکمل های غذایی، مواد نیروزا، دارو های لاغری، دارو های چاقی، داروی چربی سوز، داروهای ترک اعتیاد به سیگار و مواد مخدر، دارو های بدنسازی، دارو های ضد چروک و جوانی پوست، دارو های افزاینده  قوای جنسی و بسیاری از مواد دیگر به مشتریان معرفی می شوند.

وی یادآور شد: بررسی های به عمل آمده در آزمایشگاه های سم شناسی قانونی بر روی داروهای ترک اعتیاد، داروهای افزایندۀ وزن (بدنسازی)، داروهای کاهندۀ وزن و افزاینده قوای جنسی گویای این مطلب است که داروهای موجود در عطاری ها که به شکل فله و بدون برچسب وزارت بهداشت و درمان توزیع می شوند حاوی مواد مؤثرۀ دارویی بوده که در صورت استفاده تهدید کنندۀ سلامتی و حیات فرد هستند.

وی در خصوص ترکیبات داروهای گیاهی تقلبی ترک اعتیاد گفت: بررسی بر روی داروهای ترک اعتیاد نشان داد که این داروها عمدتاً حاوی دیفنوکسیلات، ترامادول، متادون، کدئین، استامینوفن، فلوکستین، سرترالین، دکسترومتورفان، سیپروهپتادین، کلرفنیرامین و سیپروهپتادین بوده اند.

دکتر اخگری در مورد ترکیبات داروهای افزاینده وزن نیز اظهار داشت: داروهای افزایندۀ وزن عمدتاً حاوی ترکیباتی از خانوادۀ کورتیکواستروئیدها (کورتون ها) هستند که موجب احتباس آب در بدن شده و وزن را افزایش می دهند. استفاده از این ترکیبات موجب افزایش کاذب اشتها شده و افزایش وزن را به همراه خواهد داشت. دیابت، پوکی استخوان، ایجاد آکنه پوستی، زخم های دستگاه گوارش، افسردگی، ضعف عضلانی و مشکلات پوستی از سایر عوارض مصرف ترکیبات کورتیکو استروئیدی است. در مصرف موقت، کورتون ها سبب شفافیت و براق شدن پوست شده اما در مصرف طولانی مدت خطوط آبی رنگ در پوست، شکنندگی پوست و پیری زود رس را موجب می شوند.

رییس آزمایشگاه سم‌شناسی استان تهران ادامه داد: از دیگر اجزای این داروها سیپروهپتادین است که دارویی از دسته آنتی هیستامین ها بوده و موجب افزایش اشتها می شود. از عوارض داروی سیپروهپتادین می توان به تاری دید، خواب آلودگی، خشکی دهان، تهوع، استفراغ، بی قراری و عصبانیت اشاره کرد.

دکتر اخگری در مورد ترکیبات داروهای کاهش وزن که تقلبی و غیراستاندار تهیه می شود افزود: دارو های درمان کننده چاقی امروزه دارای مصارف زیادی بوده و به خصوص خانم ها از طرفداران مصرف این دارو ها می باشند. معرفی کنندگان دارو در آرایشگاه های زنانه با تبلیغ این مسئله که داروی ارائه شده فاقد عوارض بوده و حدود ۱۰ کیلو در ماه موجب کاهش وزن می شود قصد فروش داروی خود را دارند.

وی گفت: باید توجه داشت که دارو هایی که تحت عنوان داروهای چربی سوز، داروی لاغری بدون نسخه و گیاهی معرفی می شوند عمدتا” حاوی ترکیبات آمفتامینی و شبه آمفتامینی بوده و در مصرف کنندگان عوارضی مانند لرزش، تعریق، افزایش فشار خون، بی خوابی، لاغری سریع، کاهش اشتها، سردرد، توهم، قرمزی چشم، حملات قلبی و مرگ را ایجاد می کنند.

به گفته این کارشناس حوزه سم‌شناسی داروهای کاهندۀ وزن عمدتاً حاوی ترکیب سیبوترامین هستند. این دارو از سال ۲۰۱۰ از بازار دارویی آمریکا جمع آوری شده است.  مصرف سیبوترامین می تواند موجب ایجاد عوارضی شبیه به ترکیبات آمفتامینی در بدن شود. افزایش فشار خون، مشکلات کبدی و کلیوی، تشنج، خونریزی مغزی، افسردگی و … اشاره کرد.

داروهای افزاینده قوای جنسی از دیگر داروهای تقلبی گیاهی ارائه شده است که دکتر اخگری در مورد ترکیبات آن گفت: دارو های افزاینده قوای جنسی نیز صرفا گیاهی نبوده و دارای مواد مؤثره ای مانند سیلدنافیل هستند. این دارو دارای عوارضی از قبیل سردرد، گرگرفتگی، از دست دادن دید محیطی، افت فشار خون، از دست دادن شنوایی و تاری دید است. ضمنا در برخی از این داروها نیز ماده دارویی ترامادول اضافه شده است که این دارو نیز خطرات زیادی برای مصرف کننده دارد.