آخرین خبرها

عطارنماها به دنبال سوءاستفاده از باور مردم هستند

رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی گفت: به دلیل اقبال مردم برای استفاده از گیاهان دارویی، دسته ای از افراد عطانما در پی سودجویی و فرصت طلبی از این باور مردم برآمده اند و در سال های اخیر هم شاهد روند رو به رشد مراکز عطارنماها بوده ایم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور دکتر محمود خدادوست در نشست خبری داروهای گیاهی لاغری که صبح امروز در سازمان پزشکی قانونی کشور برگزار شد،‌گفت: به دلیل اقبال مردم برای استفاده از گیاهان دارویی، دسته ای از افراد عطانما در پی سودجویی و فرصت طلبی از این باور مردم برآمده اند و در سال های اخیر هم شاهد روند رو به رشد مراکز عطارنماها بوده ایم.

وی افزود: بر اساس بررسی های انجام شده و مذاکراتی که با صنف عطاری ها داشته ایم مشخص شد که بسیاری از  افراد که کسب و کار عطاری راه انداخته اند، مجوز عطاری ندارند.

دکتر خدادوست یادآور شد: عطاری جزیی از تاریخ تمدن طب سنتی ماست و بر این باوریم که عطارهای با سابقه در دوران ۱۵۰ ساله انکار طب سنتی، پرچم طب سنتی را نیمه افراشته نگه داشتند.

وی با تأکید بر اینکه عطارهای خوشنام، خطای فاحش عطارنما را انجام نمی دهند،‌ تصریح کرد: در مجوز عطاری ها ذکر شده که آنان حق ندارند داروی ترکیبی دست ساز یا داروی ترکیبی کارخانه ای را عرضه کنند و عرضه دارو بر اساس قانون باید تنها در داروخانه اتفاق بیافتد و بر اساس مجوز، عطاری‌ها محل فروش داروهای مفرده است.

به گفته این مقام مسئول داروهای ترکیبی و دست ساز که در عطاری نماها عرضه می شود، فقط رنگ و بوی گیاهی دارند و از ماده موثر شیمیایی در آنها استفاده می شود. البته این نگرانی در استفاده از گیاهان دارویی، جهانی است. در سال ۲۰۰۵ گزارشی منتشر شد که اساسا چون مردم فکر می کنند دارو، طبیعی است، اقبال بیش از حدی به این ظرفیت پیدا کرده اند و متأسفانه تبلیغات کاذب در این اثربخشی داروهای گیاهی هم بی تأثیر نبوده است.

وی ادامه داد: به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت تأکید دارد علاوه بر تدوین مقررات سخت برای عرضه گیاهان دارویی آگاهی رسانی و بالا بردن دانش مردم در عدم استفاده از داروی گیاهی تقلبی بسیار ضروری است.

دکتر خدادوست افزود:  در وزارت بهداشت، بایدها و نبایدهایی که عطاری ها باید در عرضه داروهای گیاهی آماده کرده ایم و در اختیار صنف مربوط با آنان قرار داده ایم ضمن آنکه جزوات مختلف آگاهی دهنده برای مردم تهیه دیده ایم.

وی با تأکید بر لزوم بالا بردن دانش و سواد مردم یادآور شد: یک داروی گیاهی به صرف گیاهی بودن بی ضرر و کم خطر نیست بسیاری از داروهای عرضه شده در عطاری نماها عمدتا رنگ و بوی گیاهی دارند در حالی که داروهای شیمایی در آن استفاده شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*