۱۱ تیر ۱۴۰۱

میز الکترونیکی تشریح (تشریح یار)

آناتومی بدن انسان یکی از مباحث مهم در آموزش علوم پزشکی و گرایش‌های وابسته به آن همچون پزشکی، دندان‌پزشکی، پرستاری و … می‌باشد. کمبود جسد و مولاژ، هزینه‌ی سنگین تامین آنها، از مسائل مهم آموزش این حیطه تخصصی است، لذا در کشورهای غربی تکنولوژی‌ منحصربه فردی جهت ساخت میزهای الکترونیک تشریح مجازی به وجود آمد تا ضمن تامین مدل‌های سه بعدی متنوع، ابزاری کارآمد جهت آموزش آناتومی بدن در اختیار اساتید و دانشجویان و دانش‌آموزان قرار گیرد. بدین ترتیب اجساد واقعی به روش کرایوسکشنال با تکنولوژی‌های نرم‌افزاری عکس‌برداری و فایل‌بندی شده که به کاربر این امکان را می‌دهد که جسد واقعی انسان را در میز الکترونیک لمسی تشریح نماید.

این تکنولوژی توسط نخبگان و متخصصان داخلی تحت عنوان محصول تشریح یار تهیه و آماده شده است تا دسترسی تمامی افراد را به آموزش با استانداردهای روز جهانی هموار سازد.


بدون شک آموزش به روش سنتی بر روی جسد انسان مزایای خود را دارد و کسی منکر آن نیست. با این وجود با توجه به مشکلات تهیه جسد، هزینه‌ی بالای نگهداری آن، نیاز به استفاده از مواد شیمیایی سمی در پروسه نگهداری و ادوات لازم جهت نگهداری آن؛ میز الکترونیک تشریح یار می‌تواند جایگزین مناسبی برای سیستم‌های آموزشی رایج باشد.

یکی از مزیت‌های شاخص میز تشریح یار نسبت به محصولات مشابه آمریکایی و اروپایی، پشتیبانی از بیش از ۲۰ جسد و مدل شماتیک می‌باشد، که شامل انواع گوناگونی از اجساد واقعی زن و مرد و همچنین مدل‌های سه بعدی می‌باشد. این در حالیست که رقبای اروپایی و آمریکایی فقط از یک و یا نهایتا دو مدل جسد پشتیبانی می‌کنند. این ویژگی نیازمند قابلیت‌های نرم‌افزاری متعددی می‌باشد که به دست تیم تخصصی و بومی داخل کشور تهیه شده است.

این محصول با استفاده از اطلاعات سه بعدی شده‌ی جسد حقیقی انسان آماده‌سازی شده و می‌تواند به خوبی و با کیفیت بالا جزییات آناتومیک بدن انسان را به نمایش در آورد. یکی از نکات مهم در آموزش آناتومی، انطباق مدل‌ها و اجساد با CT scan و MRI می‌باشد، بدین معنا که هر لایه و اسلایسی که کاربر از اجساد و مدل‌های سه بعدی تهیه می‌کند، CT scan و MRI همان اسلایس نمایش داده شود تا کاربر از تلفیق داده‌های آناتومی و رادیولوژیک بهره‌مند گردد.

در دستگاه پیش‌رو بیش از ۵۰۰۰ گرافی قفسه سینه براساس بیماری‌ها، علایم شایع رادیولوژیک و فالوآپ طی روند درمان قرار داده شده تا کاربر بتواند یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین عکس‌های رادیولوژی بالینی را هر چه بهتر فراگیرد.

همچنین با افزودن تصاویر CT scan و MRI و PET بیماران واقعی سعی شده تا محتوای تکمیلی جهت آموزش تخصصی رادیولوژی ارائه گردد.

در این محصول نامگذاری مدل‌ها براساس کتب و مراجع معتبر بین‌المللی با دقت بالا انجام شده است و به کاربر قابلیت‌های گوناگونی همچون جستجوی ترکیبی، گروه‌بندی، یادداشت‌برداری و انواع قابلیت‌های تعاملی داده شده است.


یادگیری آناتومی جنین با توجه به تغییرات متعدد آن طی هفته‌های گوناگون رشد و تصور سه بعدی قرارگیری آناتومیک نواحی گوناگون یکی از سخت‌ترین مباحث آناتومیک برای دانشجویان می‌باشد، لذا تشریح یار با قرار دادن مدل سه بعدی جنین در هفته‌های متوالی رشدی، این امکان را به کاربر می‌دهد تا ضمن درک صحیح موقعیت‌های آناتومیک، نحوه‌ی تغییر تک تک اجزا را به صورت سه بعدی طی هفته‌های گوناگون بررسی نماید. همچنین وجود جسدهای جنین در هفته‌های گوناگون رشدی در این دستگاه، این امکان را می‌دهد که فراگیران بتوانند به تشریح جسد مجازی جنین در تک تک هفته‌های مختلف بارداری بپردازند.

یکی از اهداف سیستم تشریح یار پوشش حداکثری تمامی رشته‌های علوم پزشکی بوده، به همین جهت در دیتابیس میز تشریح یار مدل‌های حیوانی متنوعی برای بررسی و آموزش آناتومی حیوانی برای جلب رضایت دانشجویان دامپزشکی تعبیه شده است.

برخی از مزایای تشریح یار

  • کمترین قیمت نسبت به نمونه‌های مشابه

  • صرفه‌جویی در هزینه و ابزار نگهداری جسد

  • ارائه‌ی بیش از ۲۰ مدل جسد واقعی انسان بطور کامل و یا قسمتی از بدن

  • ارائه‌ی مدل‌های شماتیک بدن انسان به طور کامل و یا قسمتی از بدن جهت توضیح و آموزش تکمیلی

  • بیش از ۳۰۰۰۰ قطعه آناتومی انسانی و جانوری

  • ارائه‌ی اطلاعات رادیولوژیک شامل CT scan، MRI، X-ray و PET و توانایی نمایش تصاویر رادیولوژیک افزوده شده توسط کاربر

  • مدل‌های تخصصی برای آموزش تخصصی مغز و اعصاب، سر و گردن، دهان و دندان به همراه مدل‌های حیوانی جهت آموزش دام‌پزشکی

  • قابلیت‌های تعاملی گوناگون

داشتن ابزارهای کاربردی از مهم‌ترین شاخص‌های نرم‌افزارهای آموزشی تخصصی می‌باشد. تشریح یار با دادن قابلیت‌هایی همچون برش‌های Coronal، Sagittal، Axial و Oblique، توانایی رویت توأم CT و MRI، ابزارهای نوشتاری و نت‌برداری، ویرایش و ساختن طرح درس اختصاصی و ده‌ها قابلیت دیگر، مجموعه‌ای متنوع از امکانات تعاملی را به صورت یک جا به کاربر ارائه می‌نماید.

  • توجه به نیاز مشتری و اختصاصی‌سازی

یکی از مسائل مهم مراکز آموزشی اختصاص فضا برای این دستگاه می‌باشد، با توجه به نیاز خریداران این امکان محیا شده است که با توجه به محل مورد نظر خود اندازه دستگاه و صفحه‌ی نمایشی را به طور دلخواه (از میان ابعاد موجود) سفارش دهند. بطور کلی، ورژن سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و واقعیت مجازی با توجه به نیاز مشتری و اختصاصی‌سازی قابل ارائه است.

  • اتصالات و پورت‌های متنوع

دستگاه تشریح یار قابلیت اتصال به پورت‌های گوناگون تصویری و انواع مانیتورها جهت راحتی استفاده کاربران را داشته و کاربران می‌توانند با اتصال دستگاه به پروژکتور و یا مانیتور تصاویر را مشاهده نمایند.

 

کلیه حقوق متعلق به مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور می باشد.