۱۱ تیر ۱۴۰۱

نرم‌افزار تعقیب حرکات چشم

اندازه‌گیری توجه در انسان یکی از روش‌های بررسی وضعیت ذهنی و عصبی و پیش‌بینی رفتارها می‌باشد. یکی از بهترین روش‌ها در حوزه مطالعه رفتار و توجه انسانی، روش تعقیب حرکات چشم می‌باشد که در این روش مکان خیره شدن و حرکت چشم ثبت و ذخیره می‌شود.

مغز انسان به صورت خودکار، چشم‌ها را به سمتی می دوزد که توجه را جلب کرده و تعقیب مسیر نگاه شخص اطلاعات ارزشمندی درباره حضور، توجه، تمرکز و سایر حالات ذهنی و شناختی شخص ارائه می‌دهد. لذا با ردیابی مسیر چشم فرد، می‌توان اطلاعاتی را دریافت کرد که مغز در آن لحظه پردازش می‌کند.


اطلاعات بصری گسترده‌ای که از طریق دستگاه‌های ردیابی چشم در اختیار محققان قرار می‌گیرد، این سیستم‌ها را به یکی از مهم‌ترین و کارآمدترین ابزارهای تحقیقاتی در حوزه رفتار و تصمیم‌گیری تبدیل کرده است.
در مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، نرم‌افزاری برای دستگاه ردیاب چشم طراحی شد که این نرم‌افزار حرکات چشم فرد را در هنگام مشاهده تصاویر نمایش داده شده بر روی نمایشگر صفحه ثبت می‌نماید. در این نرم‌افزار، دستگاه ردیاب چشم، نور مادون قرمز را به چشم می‌تاباند و دستگاه انعکاس پرتوهای مادون قرمز از چشم را در حین مشاهده تصاویر مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌دهد و در هر ثانیه بارها از نورهای منعکس شده عکس می‌گیرد. سپس نرم افزار طراحی شده در مرکز تحقیقات این عکس‌ها را پردازش می‌نماید و تشخیص می‌دهد که کاربر به کدام نقاط تصاویر و به چه ترتیبی نگاه کرده است و بر روی هر تصویر این اطلاعات را نشان می‌دهد. همچنین این نرم‌افزار موقعیت نقاط مکث و مدت زمان نگاه کردن به نقاط مکث در هر تصویر را ثبت و ذخیره می‌نماید.
از تجزیه‌وتحلیل داده‌های ثبت شده توسط نرم‌افزار طراحی شده در مرکز تحقیقات می‌توان در کاربردهای آزمایشگاهی، کلینیکی و روانشناسی و بازاریابی مانند تشخیص افراد دارای اختلال جنسیتی و افراد دارای اعتیاد و تبلیغات استفاده کرد.

نقاط مکث که توسط نرم‌افزار تعقیب حرکات چشم ثبت شد

نقاط مکث که توسط نرم‌افزار تعقیب حرکات چشم ثبت شد

نقاط داغ که توسط نرم‌افزار تعقیب حرکات چشم ثبت شد.

نقاط داغ که توسط نرم‌افزار تعقیب حرکات چشم ثبت شد.

ترتیب مسیر نگاه کردن که توسط نرم‌افزار تعقیب حرکات چشم ثبت شد.

ترتیب مسیر نگاه کردن که توسط نرم‌افزار تعقیب حرکات چشم ثبت شد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

کلیه حقوق متعلق به مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور می باشد.