همایش طب و قضا برگزار شد

همایش طب و قضا با همکاری سازمان پزشکی قانونی و مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در روزهای یکشنبه 4 تیر و دوشنبه 5 تیرماه در حال برگزاری می باشد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات قانونی کشور، دکتر عباس مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی در مراسم افتتاحیه هفتمین همایش سراسری طب و قضا که صبح امروز یکشنبه چهارم تیرماه با حضور رئیس قوه قضاییه برگزار شد، گفت: هفتمین همایش طب و قضا محصول تلاش های دوساله دبیرخانه این همایش با هدف تعامل بین پزشکان قانونی و قضات، بحث و بررسی پیرامون مسائل مبتلابه و در نهایت برای خدمت رسانی علمی به مردم و تسریع در صدور احکام عالمانه است.

وی افزود: پس از برگزاری ۶ دوره موفق همایش طب و قضا در سال‌های گذشته، همایش هفتم، امروز آغاز به کار می‌کند که محورهای اصلی آن بر اساس نیازهای استخراج شده و در جهت اصلاح فرایندها انتخاب شده‌اند.

دکتر مسجدی با بیان اینکه پزشکی قانونی تلفیقی از سه محور پزشکی، فقه و حقوق است خاطرنشان کرد: پزشکی قانونی به عنوان سازمانی پیشرو باید مسائل فقهی روز پزشکی را با همفکری فقها مورد بررسی قرار دهد و در همین راستا و با توجه به مسائل مبتلابه جامعه، موضوعاتی را به عنوان محور در این همایش مورد بررسی قرار داده و راهکارهایی برای آن اندیشیده است.

وی اظهار داشت: موضوعاتی همچون ملال جنسی، موضوع رحم اجاره ای و اهدای اسپرم، بحث بیمه بدون مقصر و جبران خسارت از جمله مسائل علمی مورد بررسی در همایش هفتم است.

ایران آماده صادرات کیت ژنتیک به آمریکاست

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رونمایی از دستگاه نمونه بردار خودکار، نسخه های جدید کیت ژنتیک و کارت نمونه گیری زیستی که صبح امروز انجام شد، افزود: مرکز تحقیقات پزشکی قانونی که برای رفع مشکلات سازمان ایجاد شده است طی سال‌های اخیر با تولید و بومی سازی محصولات و تجهیزات مورد نیاز سازمان در مسیر خود کفایی در حال حرکت است و طی این سال‌ها یک ریال از بودجه‌های دولتی نیز استفاده نکرده است.

وی گفت: این مرکز با تلاش در جهت ساخت محصولات تخصصی و تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاه ها در راستای خدمت‌رسانی اقدام کرده و طبق ارزیابی وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۰ با ارتقاء 24 رتبه ای موفق به کسب رتبه ششم در بین مراکز تحقیقات هم رده در سطح کشور شده است.

دکتر مسجدی با اشاره به مشکلات سازمان در تامین مواد مصرفی و تجهیزات در برخی مقاطع زمانی تصریح کرد به دلیل اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشور، سازمان در مقاطعی با کمبود قابل توجه مواد و تجهیزات مواجه شد اما با تلاش و کار مضاعف اجازه نداد این کمبودها خللی در ارائه خدمات سازمان ایجاد کند هرچند در مقاطعی ذخایر استراتژیک ما نزدیک به صفر شده بود.

وی اظهار داشت: خوشبختانه با تولید محصولات مرکز تحقیقات و ارتقای تولیدات آن، مشکلات و نیازهای ما به ویژه در حوزه آزمایشگاه ژنتیک که بسیار تخصصی و با فناوری بالا است، مرتفع شد و امروز به تولیداتی رسیده ایم که به مراتب از نمونه های خارجی بهتر هستند.

وی با تاکید بر اینکه ایران آماده صادرات محصولات تولید شده به کشورهای دیگر از جمله آمریکاست گفت: ما به امریکا این پیام را می دهیم که اگر مردم آن کشور به کیت های ژنتیک سازمان پزشکی قانونی ایران نیاز دارند می توانند درخواست خود را به مسئولان ایرانی مربوط ارائه دهند و ما حتماً این محصول را مطابق با نیازهای مردم آن کشور در اختیار آنان قرار می دهیم زیرا ما به هیچ عنوان سلامت مردم را تحت‌الشعاع مسائل سیاسی و موضوعاتی همچون تحریم قرار نخواهیم داد.

دکتر مسجدی با بیان اینکه تنها 5محصول تا رسیدن به خودکفایی کامل در حوزه مواد مصرفی آزمایشگاه ژنتیک فاصله داریم، اظهار امیدواری کرد: تا هفته قوه قضاییه سال آینده این محصولات را نیز تولید و رونمایی خواهیم کرد که با این اتفاق در زمینه مواد مصرفی آزمایشگاه ژنتیک به طور کامل خودکفا خواهیم شد.

دکترمسجدی همچنین در خصوص اهمیت علم و حرکت پزشکی قانونی در مرز دانش گفت: لازمه پیشرفت همه جانبه و اقتدار هر کشور پیشرفت علم است و در سایه این پیشرفت علمی، استقلال و توسعه اقتصادی سیاسی و اجتماعی اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه علم مفید باید توام با دین و اخلاق باشد افزود: علم باید همراه با خودباوری باشد و بنا به فرامین مقام معظم رهبری باید دانشگاه‌های کشور از لاک مصرف کنندگی علم خارج و پژوهش‌ها در کشور باید به دنبال حل مسائل جاری و رسیدن به اوج قله علم باشند.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه اکثر پژوهشگاه های فعال در کشور ارتقای مسائل فردی را دنبال می‌کنند در حالی که باید به دنبال حل مسائل کشور و نیازهای مردم باشیم.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به اینکه در هزاره سوم، مجامع علمی به دنبال ارتقای کیفی هستند یادآور شد: در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی خوشبختانه کشور در زمینه های کیفی حرکت خوبی داشته و در مقطع کنونی نیازمند توسعه کیفی و طرح و نقشه برای حل مشکلات کشور هستیم.
وی در پایان یادآور شد: پزشکی قانونی به عنوان یکی از سازمان های زیر مجموعه دستگاه قضا به دنبال اقتدار سازمانی است و برای رسیدن به این اقتدار باید توانمند بوده، نیروی انسانی کارآمد داشته باشد و همه اعضای آن خوب کار کند تا با توکل به خدا و داشتن روحیه خدمت‌گزاری بتوانیم مشکلات را برطرف و به شکل بهتر و موثرتری به مردم عزیز خدمت رسانی کنیم.
برنامه روز دوم هفتمین همایش سراسری طب و قضا به شرح زیر می باشد.

مطالب پیشنهادی

دکمه بازگشت به بالا